Wertykulacja - sposób na gęsty trawnik
Wertykulacja to zabieg pielęgnacyjny wykonywany na trawnikach ozdobnych i sportowych, polegający na pionowym nacięciu darni, który pobudza trawę do wzrostu.

Dzięki płytkiemu powierzchniowemu nacięciu trawnika:

- usuwamy częściowo próchnice powierzchniową
- tworzymy lepsze warunki dopływu powietrza, wody i składników pokarmowych do strefy korzeniowej
- usuwamy mech z trawnika
- usuwamy filc i płytko ukorzenioną trawę
- zmniejszamy ryzyko pojawienia się chorób grzybowych
- spulchniamy glebę
- przygotowujemy trawnik pod kolejne zabiegi – aeracje i piaskowanieWertykulacje przeprowadzamy na trawniku co najmniej 2-letnim, na suchym podłożu. Wczesną wiosną na przełomie marca i kwietnia po pierwszym koszeniu, kiedy temperatura przekracza 10 stopni, oraz jesienią sierpień/wrzesień.

Przed wykonaniem wertykulacji należy oczyścić trawnik z gałęzi, kamieni i innych rzeczy które mogą uszkodzić ostrza, oraz skosić trawnik na wysokość około 3 cm. Najlepszy efekt otrzymamy wykonując wertykulację wzdłuż i wszerz (tzw. szachownica).
Przy czym pierwszy przejazd może być wyższy, niż drugi. Po wertykulacji trawnik należy dokładnie oczyścić i usunąć wszystkie pozostałości. Nasz trawnik jest teraz gotowy na aerację i dalsze zabiegi.


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień