Czym jest aeracja i jak ją wykonać ?


Aeracja
to zabieg pielęgnacyjny trawnika wykonywany urządzeniami zwanymi aeratorami. Dzięki systematycznej aeracji masa korzeni traw zwiększa się, a darń wyrównuje. Aeracja obniża straty wynikające z nadmiernego wyparowywania wody, pozwala na efektywniejsze działania nawozów, podnosi średnią temperaturę w strefie korzeniowej, zwiększa elastyczność trawnika oraz zwiększa jego zdolności regeneracyjne.

Trawniki, często eksploatowane wymagają 1-2 aeracje w ciągu roku. Wiosnenna aeracje wykonuje się od kwietnia do końca maja, jesienna od sierpnia do listopada. Aeracji nie należy wykonywać, gdy gleba jest mokra po obfitych opadach, ani gdy jest przesuszona. Po doprowadzeniu gleby do właściwej wilgotności trawnik należy skosić do wysokości 3-4 cm i skoszoną trawę usunąć. Pierwszą aerację wykonuje się po 2 latach od założenia trawnika, przy czym pierwsza aeracja powinna być powierzchniowa.Zależnie od stanu trawnika i rodzaju gleby stosuje się:


• aerację wgłębną - polega na wykonaniu otworów na około 8 cm głębokości. Stosowane na trawnika często użytkowanego (deptanego)
• aerację powierzchniową - (płytkie napowietrzanie) polega na wykonaniu otworów do głębokości około 2-3 cm dla trawników ozdobnych

Korki po aeracji pozostawiamy na górze trawnika (stanowią również świetną bazę dla dosiewania trawy), jednak jeżeli chce się uzyskać trawnik o większej elastyczności, to wyrzucone korki ziemi z darnią należy wygrabić i usunąć z trawnika.


Piaskowanie


Po aeracji należy wykonać piaskowanie. Polega ono na rozsypaniu na powierzchni trawnika 5mm warstwę suchego piasku kwarcowego lub rzecznego o średnicy 0,5 do 0,8mm.

Celem piaskowania trawnika jest polepszenie właściwości gleby. Piasek zwiększa przepuszczalność podłoża i rozluźnia najwyższą warstwę gleby. Dzięki temu unikamy zastoju wody, stwarzamy lepsze warunki do rozwoju korzeni oraz ułatwiamy wnikanie w nie powietrza, wody i nawozów. Piasek wypełnia też wszystkie nierówności, dzięki czemu powierzchnia trawnika jest bardziej prosta oraz sprężysta.

Piasek możemy wymieszać z materiałem pomocniczym. Podstawowymi dodatkami jest torf i kompost, który zaopatruje nasz trawnik w składniki odżywcze. Glinę używamy jeżeli nasz trawnik rośnie na glebie lekkiej, piaszczystej, a kredę lub wapno w celu podniesienia pH gleby.

Aby uzyskać najlepsze efekty piaskowanie wykonujemy raz do roku. Nie jest określona żadna pora roku, jednak wykonujemy go zaraz po aeracji lub wertykulacji.

Nie zawsze jednak należy dokonywać piaskowania. Jeżeli nasz trawnik leży na glebie lekkiej, piaszczystej lub suchej nie należy wykonywać piaskowania. Doprowadzi ona do zbyt dużego rozluźnienia gleby, która nie będzie trzymała wilgoci, a nasz trawnik będzie bardzo szybko przesychał.W popularnych marketach i na portalach spotkać można się z butami do aeracji, oraz nakładkami z kolcami na buty, które należy zakładać podczas koszenia trawy. Przy takim zabiegu nakłucia pokrywają około 0.04% powierzchni trawnika. Pomijamy już kwestie braku wyciągania korków ziemii takimi wynalazkami i głębokości tych nakłuć. Jednak, aby aeracja była efektywna, musi pokryć co najmniej 5% powierzchni trawnika. Aby zabieg ten miał sens i przyniósł efekty, polecamy skorzystać z profesjonalnych usług firm ogrodniczych posiadających aerację w swojej ofercie lub skorzystać z oferty wynajmu aeratorów spalinowych. Klientów z okolicy zapraszamy do naszej zakładki RENTAL

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień